We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Autonumis RPC00010 Popular A215182 Double Door Stainless Steel Bottle Cooler, 174 x 330ml Bottles / 288 x 330ml Cans
Availability: Discontinued
SKU
RPC00010
Shipping Calculator
Available delivery options - to be selected in the checkout
Warranty Included
2 Years Parts & Labour
2 Years Parts & Labour
Product Information
PRODUCT DISCONTINUED
This product has now been discontinued and is no longer available
The Autonumis RPC00010 Popular A215182 Stainless Steel Double Door Bottle Cooler contains a big capacity compressor which helps with fast pull down times. This also has a foam injected carcass which is great for great thermal insulation as well as cabinet strength.
- Generous internal capacity holds three layers of premium beers
- Big capacity compressor for fast pull down times
- Built in evaporator fan for even bottle temperature distribution
- Adjustable digital thermostat for accurate temperature control
- Reverse ducted condenser fan for enhanced refrigeration life and dust control
- Foam injected carcass for great thermal insulation and cabinet strength
- Clean and green CFC-free and ozone friendly
- Fully illuminated (LED) maximised display area looks great in busy bars
Specification
| SKU | RPC00010 |
|---|---|
| Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Manufacturer | Autonumis |
| Width (mm) | 915 |
| Depth (mm) | 500 |
| Height (mm) | 900 |
| Dimensions (mm) | W915 x D500 x H900 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Gross Capacity | 174 x 330ml Bottles / 288 x 330ml Cans |
| Colour | Stainless Steel |
| Temperature Display | Digital |
| Hinged / Sliding Doors | Hinged |
| Insulation | Foam Injected Carcass |
| Interior Finish | Light Reflective Aluminium |
| Interior Light | Yes |
| Number of Doors | 2 |
| Number of Shelves | 2 |
| Power Supply | 13amp Plug |
| Refrigerant | R134a |
| Temperature Range | +3°C to +11°C |
| Voltage | 230V |