We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Vestfrost NFG 309 Frostfree Single Door Upright Display Freezer, 310 Litres
Availability: Discontinued
SKU
NFG309
Shipping Calculator
Available delivery options - to be selected in the checkout
Warranty Included
3 Years Parts & Labour
3 Years Parts & Labour
Product Information
PRODUCT DISCONTINUED
This product has now been discontinued and is no longer available
The Vestfrost NFG309 is a frostfree glass door upright display freezer designed to display frozen items of food.With regular automatic defrosting ensure stored items aren't covered in frost or stuck together.
The glass door is heated to keep it free from condensation and the unit is lockable.
The NFG309 can be placed side-by-side with the matching FKG 371 chiller.
- Hydrocarbon refrigerant - environmentally friendly
- Heated door
- Lockable
- Adjustable feet
- Made in Denmark for hig hquality
- Sturdy construction
- Forced air system for rapid and even freezing
- Ideal for all pre-frozen food
- Frost free system fro simple operation
Specification
| SKU | NFG309 |
|---|---|
| Warranty | 3 Years Parts & Labour |
| Extra Service Category | Category A |
| GTIN | 5703540145778 |
| Manufacturer | Vestfrost |
| Width (mm) | 595 |
| Depth (mm) | 595 |
| Height (mm) | 1850 |
| Dimensions (mm) | W595 x D595 x H1850 |
| Product Weight (Kg) | 87.000000 |
| Packed Weight (Kg) | 90kg |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Gross Capacity | 310 Litres |
| Gross Capacity (Litres) | 310 |
| Castors | No |
| Climate Class | 3 |
| Colour | White |
| Cooling Type | Ventilated |
| Defrost Type | Automatic |
| Temperature Display | Digital |
| Energy Rating | E |
| Frequency | 50 Hz |
| Hinge Position | Right |
| Hinged / Sliding Doors | Hinged |
| Interior Finish | White / PS |
| Interior Light | Yes |
| Energy Consumption per 24hr | 10.43 |
| Lockable | Yes |
| Max Ambient Temperature | 25°C at 60% relative humidity |
| Net Capacity | 282 Litres |
| Number of Doors | 1 |
| Number of Shelves | 5 |
| Power Supply | 13amp Plug |
| Refrigerant | R290 |
| Temperature Range | -16°C to -25°C |
| Voltage | 220-240V |