We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
DC EG35ISD Economy Range 350mm Basket Glasswasher with Drain Pump & Integral Softener - 12 Pint Capacity
Availability: Contact Us For Availability
SKU
EG35ISD
DC EG35ISD Economy Range 350mm Basket Glasswasher with Drain Pump & Integral Softener - 12 Pint Capacity is available to buy in increments of 1
Shipping Calculator
Available delivery options - to be selected in the checkout
Warranty Included
1 Year Parts Only
1 Year Parts Only
Product Information
- Integral Softener & Drain Pump Included
- 2 Minute Wash Cycle
- Energy-saving wash pump
- Low water usage
- EasyClean filters
- Removable anti-block wash and rinse arms
- Integral detergent and rinse aid dosing units
- Simple, intuitive controls
- Supplied with 2 glass baskets
Specification
| SKU | EG35ISD |
|---|---|
| Warranty | 1 Year Parts Only |
| Manufacturer | DC |
| Manufacturer Range | DC Economy |
| Width (mm) | 415 |
| Depth (mm) | 465 |
| Height (mm) | 590 |
| Dimensions (mm) | W415 x D465 x H590 |
| Included Add Ons | Integral Softener & Drain Pump |
| Basket Size (mm) | 350mm x 350mm |
| Counter Balanced Door | No |
| Cycle Time | 2 Minutes |
| Drain Height | 120mm |
| Insulated Boiler | No |
| Max Loading Height | 205mm |
| Power Supply | 13amp Plug |
| Rinse Element | 2.8kW |
| Rinse Tank Capacity | 2.8 Litres |
| Wash Element | 1.6kW |
| Wash Tank Capacity | 11 Litres |
| Water Consumption | 2.4 Litres |
| WRAS Approved | Yes |