We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
DC EG35D Economy Range 350mm Basket Frontloading Commercial Glasswasher with Drain Pump, 12 Pint Capacity
Availability: Contact Us For Availability
SKU
EG35D
DC EG35D Economy Range 350mm Basket Frontloading Commercial Glasswasher with Drain Pump, 12 Pint Capacity is available to buy in increments of 1
Shipping Calculator
Available delivery options - to be selected in the checkout
Warranty Included
1 Year Parts Only
1 Year Parts Only
Product Information
The DC Economy Range ED35D Dishwasher is a fast and robust unit fitted with cost and environmentally friendly features such as a new energy-saving wash pump, this model is fitted with a drain pump.
This unit combines high performance and low running costs, while also being at an affordable price, giving incredible value for money.
- New sleek ergonomic design with stylish simple and accessible control panel
- New audio & visual feed-back, manager programming mode allowing operators to easily change unit parameters
- EG35D - Fitted with Drain Pump
- Energy saving wash pump
- Low water usage
- Easy clean filters
- Removable anti-block wash and rinse arms
- Integral detergent and rinse aid dosing units
- 2 Minute Wash Cycle
- Simple, intuitive controls
- Supplied with 2 glass baskets
Specification
| SKU | EG35D |
|---|---|
| Warranty | 1 Year Parts Only |
| Manufacturer | DC |
| Manufacturer Range | DC Economy |
| Width (mm) | 415 |
| Depth (mm) | 465 |
| Height (mm) | 590 |
| Dimensions (mm) | W415 x D465 x H590 |
| Packed Dimensions (mm) | W457 x D512 x H649 |
| Included Add Ons | Drain Pump |
| Basket Size (mm) | 350mm x 350mm |
| Colour | Stainless Steel |
| Counter Balanced Door | No |
| Cycle Time | 120 Seconds / 2 Minutes |
| Filters | 2 |
| Max Loading Height | 205mm |
| Number of Baskets | 2 |
| Power Supply | 13amp |
| Rinse Detergent Dosing Pump | Yes |
| Rinse Element | 2.8kW |
| Rinse Tank Capacity | 2.8 Litres |
| Wash Element | 1.6kW |
| Wash Tank Capacity | 11 Litres |
| Water Consumption | 2.4 Litres |
| WRAS Approved | No |