We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
DC EG40D Economy Range 400mm Basket Frontloading Commercial Glasswasher with Drain Pump, 16 Pint Capacity
Availability: Contact Us For Availability
SKU
EG40D
DC EG40D Economy Range 400mm Basket Frontloading Commercial Glasswasher with Drain Pump, 16 Pint Capacity is available to buy in increments of 1
Shipping Calculator
Available delivery options - to be selected in the checkout
Warranty Included
1 Year Parts Only
1 Year Parts Only
Product Information
The DC Economy Range ED40D Dishwasher is a fast and robust unit fitted with cost and environmentally friendly features such as a new energy-saving wash pump, being the D model this unit is fitted with a drain pump.
This unit combines high performance and low running costs which gives incredible value for money.
- Drain Pump Included
- 2 Minute Wash Cycle
- Energy-saving wash pump
- Low water usage
- EasyClean filters
- Removable anti-block wash and rinse arms
- Integral detergent and rinse aid dosing units
- Simple, intuitive controls
- Supplied with 2 glass baskets
Specification
| SKU | EG40D |
|---|---|
| Warranty | 1 Year Parts Only |
| Manufacturer | DC |
| Manufacturer Range | DC Economy |
| Width (mm) | 465 |
| Depth (mm) | 510 |
| Height (mm) | 640 |
| Dimensions (mm) | W465 x D510 x H640 |
| Packed Dimensions (mm) | W512 x D561 x H704 |
| Included Add Ons | Drain Pump |
| Basket Size (mm) | 400mm x 400mm |
| Colour | Stainless Steel |
| Counter Balanced Door | No |
| Cycle Time | 120 Seconds / 2 Minutes |
| Max Loading Height | 240mm |
| Number of Baskets | 2 |
| Outlet Diameter | 25mm |
| Power Supply | 13amp |
| Rinse Detergent Dosing Pump | Yes |
| Rinse Element | 2.8kW |
| Rinse Tank Capacity | 2.8 Litres |
| Wash Element | 1.6kW |
| Wash Tank Capacity | 14 Litres |
| Water Consumption | 2.4 Litres |
| WRAS Approved | No |