We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
DC EG40IS Economy Range 400mm Basket Frontloading Commercial Glasswasher with Integral Water Softener, 16 Pint Capacity
Availability: Contact Us For Availability
SKU
EG40IS
DC EG40IS Economy Range 400mm Basket Frontloading Commercial Glasswasher with Integral Water Softener, 16 Pint Capacity is available to buy in increments of 1
Shipping Calculator
Available delivery options - to be selected in the checkout
Warranty Included
1 Year Parts Only
1 Year Parts Only
Product Information
Whilst producing excellent results time after time, the DC Economy Range Glasswashers are focused on budget.
Fitted with cost- and energy-saving features such as our new energy-saving wash pump, the DC Economy Range EG40 Glasswasher combines high performance with low running costs, giving incredible value for money.
- Integral Softener Included
- 2 Minute Wash Cycle
- Energy-saving wash pump
- Low water usage
- EasyClean filters
- Removable anti-block wash and rinse arms
- Integral detergent and rinse aid dosing units
- Simple, intuitive controls
- Supplied with 2 glass baskets
Specification
| SKU | EG40IS |
|---|---|
| Warranty | 1 Year Parts Only |
| Manufacturer | DC |
| Manufacturer Range | DC Economy |
| Width (mm) | 465 |
| Depth (mm) | 510 |
| Height (mm) | 640 |
| Dimensions (mm) | W465 x D510 x H640 |
| Included Add Ons | Integral Water Softener |
| Basket Size (mm) | 400mm x 400mm |
| Colour | Stainless Steel |
| Counter Balanced Door | No |
| Cycle Time | 120 Seconds / 2 Minutes |
| Max Loading Height | 240mm |
| Number of Baskets | 2 |
| Outlet Diameter | 25mm |
| Power Supply | 13amp |
| Rinse Detergent Dosing Pump | Yes |
| Rinse Element | 2.8kW |
| Rinse Tank Capacity | 2.8 Litres |
| Wash Element | 1.6kW |
| Wash Tank Capacity | 14 Litres |
| Water Consumption | 2.4 Litres |
| WRAS Approved | No |