We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
DC OD1400ACPD Optima Range 500mm Basket Passthrough Commercial Dishwasher with Break Tank, Chemical Pumps & Drain Pump, 18 Plates
Availability: Discontinued
SKU
OD1400ACPD
DC OD1400ACPD Optima Range 500mm Basket Passthrough Commercial Dishwasher with Break Tank, Chemical Pumps & Drain Pump, 18 Plates is available to buy in increments of 1
Shipping Calculator
Available delivery options - to be selected in the checkout
Warranty Included
1 Year Parts Only
1 Year Parts Only
Product Information
PRODUCT DISCONTINUED
This product has now been discontinued and is no longer available
- All Optima machines have Break tanks, Drain pumps and Chemical pumps as standard
- TFT Display
- Four adjustable cycles
- Wash and rinse temperatures displayed
- Chemical dosing adjusted from control panel
- Heavy-duty wash pump
- Superior peristaltic auto-dosing units
- Insulated cabinet and door
- Double skinned
- Extra usable wash height
- Low-volume wash tank
- Three baskets
Specification
| SKU | OD1400ACPD |
|---|---|
| Warranty | 1 Year Parts Only |
| Manufacturer | DC |
| Width (mm) | 650 |
| Depth (mm) | 745 |
| Height (mm) | 1500 |
| Dimensions (mm) | W650 x D745 x H1500 |
| Included Add Ons | Break Tank / Chemical Pump / Drain Pump |
| Basket Size (mm) | 500mm x 500mm |
| Colour | Stainless Steel |
| Counter Balanced Door | Yes |
| Cycle Time | 60, 120, 180, 480 Seconds / 1, 2, 3, 8 Minutes |
| Drain Height | 410mm |
| Insulated Boiler | Yes |
| Insulation | Double Skinned |
| Max Loading Height | 400mm |
| Number of Baskets | 3 |
| Outlet Diameter | 18mm |
| Power Supply | 30amp |
| Rinse Detergent Dosing Pump | Yes |
| Wash Element | 4.5kW |
| Wash Tank Capacity | 30 Litres |
| Water Consumption | 2.8 Litres |
| WRAS Approved | Yes |