We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
LEC Medical PPGR47BT-UK Glass Single Door Pharmacy Plus Bluetooth Enabled Countertop Refrigerator, 47 Litres
Availability: Contact Us For Availability
SKU
444411306
LEC Medical PPGR47BT-UK Glass Single Door Pharmacy Plus Bluetooth Enabled Countertop Refrigerator, 47 Litres is available to buy in increments of 1
Shipping Calculator
Available delivery options - to be selected in the checkout
Warranty Included
5 Years Parts & Labour
5 Years Parts & Labour
Product Information
- Local monitoring and alarm history via Bluetoot
- Power failure alarm with backup battery powered recording
- Intelligent fan management system for enhanced performance
Specification
| SKU | 444411306 |
|---|---|
| Warranty | 5 Years Parts & Labour |
| Manufacturer | LEC Medical |
| Width (mm) | 475 |
| Depth (mm) | 445 |
| Height (mm) | 565 |
| Dimensions (mm) | W475 x D445 x H565 |
| Internal Dimensions (mm) | W405 x D355 x H425 |
| Packed Dimensions (mm) | W505 x D510 x H585 |
| Product Weight (Kg) | 17.500000 |
| Packed Weight (Kg) | 21kg |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Gross Capacity | 47 Litres |
| Gross Capacity (Litres) | 47 |
| Colour | White |
| Defrost Type | Auto (Off Cycle) |
| Temperature Display | Digital |
| Door Design | Glass Door |
| Hinge Position | Right |
| Interior Finish | High Impact Polystyrene Sheeting (HIPS) |
| Interior Light | Yes |
| Lockable | Yes |
| Net Capacity | 30 Litres |
| Number of Shelves | 1 |
| Power Supply | 13amp Plug |
| Refrigerant | R600a |
| Shelf Dimensions | W416mm x D200mm x H6mm |
| Shelf Material | Polythene Coated Wire |
| Spark Free Interior | No |
| Temperature Range | +2°C to +8°C |