We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Moffat D4RWSL Drop-In, Refrigerated Well Model with Square Glass Open Front Gantry
Availability: Contact Us For Availability
2 Years Parts & Labour
Chilled display Units incorporating a cold well, the unique Moffat innovative "Polar Air Stream" system provides a constant wall of cold air which moves across the well blanketing the food displayed and recirculates back through the system.
Holding pre-chilled food at a safe and regulated temperature. Retaining taste and freshness throughout, perfect for fruit and vegetables, salads, and cold drinks.
Specification
| SKU | D4RWSL |
|---|---|
| Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Manufacturer | Moffat |
| Width (mm) | 1486 |
| Depth (mm) | 660 |
| Height (mm) | 396 |
| Dimensions (mm) | W1486 x D660 x H396 |
| Packed Dimensions (mm) | W1486 x D660 x H396 |
| Product Weight (Kg) | 106.000000 |
| Gross Capacity | 4 x 60mm deep 1/1 GN |
| Castors | No |
| Climate Class | 3 |
| Colour | Stainless Steel |
| Cooling Type | Evaporator |
| Defrost Type | Automatic |
| Gastronorm Pan Configuration | 4 x GN 1/1 Portait configuration |
| Gastronorm Shelf/Pan Size | 1/1 GN |
| Insulation | Foil & Foam |
| Interior Finish | Stainless Steel |
| Interior Light | Yes |
| Energy Consumption per 24hr | 6.3 |
| Lockable | No |
| Max Ambient Temperature | 25°C at 60% relative humidity |
| Power Supply | 13 amp |
| Refrigerant | R290 |
| Temperature Range | +2°C to +5°C |
| Voltage | 230V |