We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Panasonic NE-1037 Medium Duty Commercial Microwave, 1000W
Availability: Low Stock
SKU
NE-1037
Panasonic NE-1037 Medium Duty Commercial Microwave, 1000W is available to buy in increments of 1
Shipping Calculator
Available delivery options - to be selected in the checkout
Warranty Included
3 Years Parts & Labour
3 Years Parts & Labour
Product Information
The Panasonic NE-1037 Light Duty Commercial Microwave has features designed specifically to make it easy as possible to gain maximum performance from its use. Featuring a formidable 22 Litre capacity, and capable of outputting 1000W this machine can easily tackle the needs of a busy environment.
- Fully variable power levels from 100W 1000W
- Touch Controls With 10 Presets
- 3 Power Levels Double Quantity Function
- Self Diagnostic 1.49kW
- 2 and 3 Stage Cooking Program Lock
- Timer dial control
- Power dial control
- Stainless steel cavity and casing
Specification
| SKU | NE-1037 |
|---|---|
| Warranty | 3 Years Parts & Labour |
| Extra Service Category | POA |
| GTIN | 5025232543670 |
| Manufacturer | Panasonic |
| Width (mm) | 510 |
| Depth (mm) | 360 |
| Height (mm) | 306 |
| Dimensions (mm) | W510 x D360 x H306 |
| Internal Dimensions (mm) | W330 x D330 x H200 |
| Product Weight (Kg) | 17.000000 |
| Packed Weight (Kg) | 31kg |
| Gross Capacity | 22 Litres |
| Gross Capacity (Litres) | 22 |
| Colour | Stainless Steel |
| Interior Finish | Stainless Steel |
| Power Supply | 13amp Plug |
| Preset Programmes | 10 |
| Programmable | Yes |
| Timer | 0 - 99 minutes, 99 seconds |
| Voltage | 230V |
| Wattage | 1000W |