We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Scotsman NW 307 Eco-X Modular Dice Ice Maker, 190kg/24hrs Output / 129kg Storage
Availability: Contact Us For Availability
SKU
NW-307
Scotsman NW 307 Eco-X Modular Dice Ice Maker, 190kg/24hrs Output / 129kg Storage is available to buy in increments of 1
Shipping Calculator
Available delivery options - to be selected in the checkout
Warranty Included
2 Years Parts & Labour
2 Years Parts & Labour
Product Information
The Scotsman NW 307 Eco-X Modular Dice Ice Maker produces individual Gourmet crystal clear ice cubes ideal for luxury operations such as hotels, fine dining and high-end bars.
We recommend the Scotsman HF40-S Water Filter accessory with this unit, which comes complete with head, adapters and scale inhibitor, to ensure a long lifetime for the unit and less chance of it breaking down.
Output dependent on Ambient & Water Temperatures, please see table below for further details.
We recommend the Scotsman HF40-S Water Filter accessory with this unit, which comes complete with head, adapters and scale inhibitor, to ensure a long lifetime for the unit and less chance of it breaking down.
Output dependent on Ambient & Water Temperatures, please see table below for further details.
Scotsman NW 307 Eco-X Modular Dice Ice Maker Features:
- 190kg output per 24hrs
- XSafe: natural sanitation system, integrated inside the ice maker and operating automatically 24/7 to keep equipment clean & safe
- One touch cleaning: reduces labor costs and saves time and simplifies cleaning process
- Comes with the NB193 Storage Bin (129kg Capacity)
- Scotsman HF40-S Water Filter available as accessory
| Production 24hrs | °C Amb. / °C Water | ||
| Version | 10 °C/10 °C | 21 °C/10 °C | 32 °C/21 °C |
| NW 307 AS | 190kg | 175kg | 120kg |
Specification
| SKU | NW-307 |
|---|---|
| Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Manufacturer | Scotsman |
| Width (mm) | 560 |
| Depth (mm) | 843 |
| Height (mm) | 1707 |
| Dimensions (mm) | W560 x D843 x H1707 |
| Product Weight (Kg) | 90.800000 |
| Packed Weight (Kg) | 117.2kg |
| Gross Capacity | 129kg |
| Colour | Stainless Steel |
| Ice Type | Dice Ice |
| Energy Consumption per 24hr | 19 |
| Output | 190kg per 24hrs |
| Power Supply | 16amp Plug |
| Refrigerant | R290 |
| Temperature Range | +10°C to +43°C (Air) +5°C to +38°C (Water) |
| Total Electrical Load | 910W |
| Voltage | 230V |