We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Sterling Pro Cobus SPCF400N 4 Door Freezer Counter, 553 Litres
Availability: In Stock
SKU
SPCF400N
Sterling Pro Cobus SPCF400N 4 Door Freezer Counter, 553 Litres is available to buy in increments of 1
Shipping Calculator
Available delivery options - to be selected in the checkout
Warranty Included
1 Year Parts & Labour
1 Year Parts & Labour
Product Information
The Sterling Pro Cobus SPCF400N 4 Door Freezer Counter is designed to safely store any frozen produce in a catering environment. Constructed from high quality catering grade stainless steel and fitted with a heavy duty ventilated cooling system it will cope well in all environments.
- Ventilated Cooling
- Automatic Defrost
- 11.059kwh/24hrs
Specification
| SKU | SPCF400N |
|---|---|
| Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Extra Service Category | Category C |
| GTIN | 5060750322475 |
| Manufacturer | Sterling Pro |
| Manufacturer Range | Sterling Pro Cobus |
| Width (mm) | 2230 |
| Depth (mm) | 700 |
| Height (mm) | 850 |
| Dimensions (mm) | W2230 x D700 x H850 |
| Internal Dimensions (mm) | W1669 x D580 x H564 |
| Packed Dimensions (mm) | W2260 x D730 x H910 |
| Product Weight (Kg) | 160.000000 |
| Castors | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Gross Capacity (Litres) | 553 |
| Colour | Stainless Steel |
| Cooling Type | Ventilated |
| Defrost Type | Automatic |
| Energy Rating | D |
| Insulation | 60mm |
| Interior Finish | Stainless Steel |
| Interior Light | No |
| Energy Consumption per 24hr | 11.058 |
| Lockable | No |
| Number of Doors | 4 |
| Number of Shelves | 4 |
| Power Supply | 13amp Plug |
| Refrigerant | R290 |
| Self Closing Door | No |
| Splashback | No |
| Temperature Range | -22°C to -18°C |
| Voltage | 220~240V/50HZ |
We found other products you might like!
-
Sterling Pro Cobus SPCF200N 2 Door Freezer Counter, 282 LitresList Price £1,710.00 -
Sterling Pro Cobus SPCF300N 3 Door Freezer Counter, 417 LitresList Price £2,020.00 -
Sterling Pro Cobus SPCR400P 4 Door Refrigerated Counter, 553 LitresList Price £2,110.00