We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Sterling Pro Cobus SPCR200P 2 Door Refrigerated Counter, 282 Litres
Availability: In Stock
SKU
SPCR200P
Sterling Pro Cobus SPCR200P 2 Door Refrigerated Counter, 282 Litres is available to buy in increments of 1
Shipping Calculator
Available delivery options - to be selected in the checkout
Warranty Included
1 Year Parts & Labour
1 Year Parts & Labour
Product Information
The Sterling Pro SPCR200P refrigerated counter is constructed from high quality catering-grade stainless steel meaning this high performance cabinet will stand up to many years of use.
- Safe and hygienic
- Ventilated cooling system
- Reliable temperaure through-out the storage cabinet
Specification
| SKU | SPCR200P |
|---|---|
| Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Extra Service Category | Category B |
| GTIN | 5060750321676 |
| Manufacturer | Sterling Pro |
| Manufacturer Range | Sterling Pro Cobus |
| Width (mm) | 1360 |
| Depth (mm) | 700 |
| Height (mm) | 850 |
| Dimensions (mm) | W1360 x D700 x H850 |
| Packed Dimensions (mm) | W1410 x D750 x H910 |
| Product Weight (Kg) | 102.000000 |
| Packed Weight (Kg) | 110kg |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Gross Capacity | 282 Litres |
| Gross Capacity (Litres) | 282 |
| Castors | Yes |
| Climate Class | 4 |
| Colour | Stainless Steel |
| Cooling Type | Ventilated |
| Defrost Type | Automatic |
| Energy Rating | C |
| Insulation | 60mm |
| Interior Finish | Stainless Steel |
| Interior Light | No |
| Lockable | No |
| Max Ambient Temperature | 30°C at 55% relative humidity |
| Net Capacity | 220 Litres |
| Number of Doors | 2 |
| Number of Shelves | 2 |
| Power Supply | 13amp Plug |
| Refrigerant | R290 |
| Self Closing Door | No |
| Splashback | No |
| Temperature Range | -2 to +8°C |