We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Sterling Pro Cobus SPU201-2D Undermounted Fridge Counter 2 Drawers 1 Door, 230 Litres
Availability: In Stock
SKU
SPU201-2D
Sterling Pro Cobus SPU201-2D Undermounted Fridge Counter 2 Drawers 1 Door, 230 Litres is available to buy in increments of 1
Shipping Calculator
Available delivery options - to be selected in the checkout
Warranty Included
1 Year Parts & Labour
1 Year Parts & Labour
Product Information
The Sterling Pro SPU201-2D refrigerated counter is designed to keep your fresh ingredients safely chilled without costing the earth. The combination of drawers and doors gives extra flexibility to your storage capacity.Hygienic food preparationEfficient environmentally friendly refrigerant (R600a)Model designed to minimise running costsCatering-grade stainless steel construction
Specification
| SKU | SPU201-2D |
|---|---|
| Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Extra Service Category | Category B |
| GTIN | 5060750321744 |
| Manufacturer | Sterling Pro |
| Manufacturer Range | Sterling Pro Cobus |
| Width (mm) | 900 |
| Depth (mm) | 700 |
| Height (mm) | 876 |
| Dimensions (mm) | W900 x D700 x H876 |
| Packed Dimensions (mm) | W950 x D750 x H910 |
| Product Weight (Kg) | 80.000000 |
| Packed Weight (Kg) | 86kg |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Gross Capacity | 230 Litres |
| Gross Capacity (Litres) | 230 |
| Castors | No |
| Climate Class | 4 |
| Colour | Stainless Steel |
| Cooling Type | Static cooling with fan |
| Defrost Type | Automatic |
| Energy Rating | C |
| Insulation | 35mm |
| Interior Finish | Stainless Steel |
| Interior Light | No |
| Lockable | No |
| Max Ambient Temperature | 30°C at 55% relative humidity |
| Net Capacity | 198 Litres |
| Number of Doors | 1 |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 1 |
| Power Supply | 13amp Plug |
| Refrigerant | R600a |
| Self Closing Door | No |
| Splashback | No |
| Temperature Range | +2°C to +8°C |