We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Sterling Pro Cobus SPU902PZ 2 Door Granite Top Pizza Counter, 5 x GN1/6, 240 Litres
Availability: In Stock
SKU
SPU902PZ
Sterling Pro Cobus SPU902PZ 2 Door Granite Top Pizza Counter, 5 x GN1/6, 240 Litres is available to buy in increments of 1
Shipping Calculator
Available delivery options - to be selected in the checkout
Warranty Included
1 Year Parts & Labour
1 Year Parts & Labour
Product Information
- W900 x D700 x H1075
- Gross Capacity: 240 Litres
- Shelf Size: 1/6 GN
The Sterling Pro SPU902PZ features a solid granite top for that authentic pizza base experience. The refrigerated topping unit behind the granite worktop offer a hygienic and convenient place to keep your fresh ingredients.
- Powerful fan-assisted system
- Extremely easy to clean
- Durable Catering-grade stainless steel construction
- GN Pans not included
Specification
| SKU | SPU902PZ |
|---|---|
| Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Extra Service Category | Category B |
| GTIN | 5060750321799 |
| Manufacturer | Sterling Pro |
| Manufacturer Range | Sterling Pro Cobus |
| Width (mm) | 900 |
| Depth (mm) | 700 |
| Height (mm) | 1075 |
| Dimensions (mm) | W900 x D700 x H1075 |
| Packed Dimensions (mm) | W950 x D750 x H1150 |
| Product Weight (Kg) | 106.000000 |
| Packed Weight (Kg) | 110kg |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Gross Capacity | 240 Litres |
| Gross Capacity (Litres) | 240 |
| Castors | No |
| Climate Class | 4 |
| Colour | Stainless Steel |
| Cooling Type | Static cooling with fan |
| Defrost Type | Automatic |
| Gastronorm Shelf/Pan Size | 1/6 GN |
| Insulation | 35mm |
| Interior Finish | Stainless Steel |
| Interior Light | No |
| Lockable | No |
| Max Ambient Temperature | 30°C at 55% relative humidity |
| Number of Doors | 2 |
| Number of Shelves | 2 |
| Power Supply | 13amp Plug |
| Refrigerant | R600a |
| Self Closing Door | No |
| Splashback | No |
| Temperature Range | +2°C to +8°C |