We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Sterling Pro Green SNI-6-150-20-NS 2 Door Freezer Counter Plain Top
Availability: Low Stock
SKU
SNI-6-150-20-NS
Sterling Pro Green SNI-6-150-20-NS 2 Door Freezer Counter Plain Top is available to buy in increments of 1
Shipping Calculator
Available delivery options - to be selected in the checkout
Warranty Included
2 Years Parts & Labour
2 Years Parts & Labour
Product Information
This Product is made in Europe.
The Sterling Pro Green SNI-6-150-20-NS 2 Door Freezer Counter Plain Top is part of their Green hydrocarbon range, meaning it's more environmentally friendly to run.
Being 100% European build you can be sure the SNI-6 range builds on the Sterling Pro's reputation for quality, performance and value for money. Featuring an intelligent and heavy duty air-circulation system and the ability to cope with high ambient temperatures.
The Sterling Pro Green line helps to reduce the financial and environmental impact, showing a 65% reduction in energy consumption against the standard Sterling Pro range while still achieving the very best performance.
The Sterling Pro Green SNI-6-150-20-NS 2 Door Freezer Counter Plain Top is part of their Green hydrocarbon range, meaning it's more environmentally friendly to run.
Being 100% European build you can be sure the SNI-6 range builds on the Sterling Pro's reputation for quality, performance and value for money. Featuring an intelligent and heavy duty air-circulation system and the ability to cope with high ambient temperatures.
The Sterling Pro Green line helps to reduce the financial and environmental impact, showing a 65% reduction in energy consumption against the standard Sterling Pro range while still achieving the very best performance.
- Made in Europe
- Hydrocarbon refrigerant - environmentally friendly
- Heavy-duty forced air system
- Stainless steel interior and exterior
- High quality 304 S/S embossed rack support for clean & safe storage
- Castors fitted as standard
- Auto defrost
- Intelligent air-circulation system
- Carel controller
- Self-closing doors
- Heavy duty forced air system for busy environments
- Plain Top
Specification
| SKU | SNI-6-150-20-NS |
|---|---|
| Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Extra Service Category | Category B |
| GTIN | 5060750322673 |
| Manufacturer | Sterling Pro |
| Manufacturer Range | Sterling Pro Green |
| Width (mm) | 1492 |
| Depth (mm) | 600 |
| Height (mm) | 850 |
| Dimensions (mm) | W1492 x D600 x H850 |
| Packed Dimensions (mm) | W1600 x D680 x H1000 |
| Product Weight (Kg) | 90.000000 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Castors | Yes |
| Climate Class | 4 |
| Colour | Stainless Steel |
| Cooling Type | Ventilated |
| Defrost Type | Automatic |
| Energy Rating | C |
| Insulation | 50mm |
| Interior Finish | Stainless Steel |
| Interior Light | No |
| Lockable | No |
| Max Ambient Temperature | 32°C |
| Net Capacity | 153 Litres |
| Number of Doors | 2 |
| Number of Shelves | 2 |
| Power Supply | 13amp Plug |
| Refrigerant | R290a |
| Self Closing Door | Yes |
| Splashback | No |
| Temperature Range | -18°C to -22°C |