We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Sterling Pro Green SNI600L Single Door Left Hinged Freezer Cabinet, 600 Litres
Availability: Low Stock
2 Years Parts & Labour
- W693 x D726 x H2067
- Gross Capacity: 600 Litres
The Sterling Pro Green SNI600L Single Door Freezer Cabinet (left hand hinge), proudly made in Europe, is a 600 litres unit with a heavy duty forced air system which allows it to perform in busy environments.
Made from Stainless Steel Construction, reliability and daily usability was the focus of its build featuring details such as rounded interior edges for easier cleaning. Its ergonomically built in handles make opening and closing easy whilst limiting the build up of dirt and dust.
- Made in Europe
- 50mm high-density injected insulation
- Climate class: 4
- Stainless steel ergonomic doors, full-length integrated handles & automatic return
- Luminous start-stop light button
- Forced draft evaporator with anti-corrosion cover
- Removable pull-out/push-In magnetic door gaskets
- Rounded edge interiors allowing for easier cleaning & reduces potential dirt traps
- Stainless steel interior & exterior
- Left hand hinged (right hand hinge available under related products)
Specification
| SKU | SNI600L |
|---|---|
| Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Extra Service Category | Category B |
| GTIN | 5060750321461 |
| Manufacturer | Sterling Pro |
| Manufacturer Range | Sterling Pro Green |
| Width (mm) | 693 |
| Depth (mm) | 726 |
| Height (mm) | 2067 |
| Dimensions (mm) | W693 x D726 x H2067 |
| Packed Dimensions (mm) | W740 x D740 x H2150 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Gross Capacity | 600 Litres |
| Gross Capacity (Litres) | 600 |
| Castors | Yes |
| Climate Class | 4 |
| Colour | Stainless Steel |
| Cooling Type | Fan Assisted |
| Temperature Display | Digital |
| Energy Rating | D |
| Hinge Position | Left |
| Insulation | 50mm CFC-Free Polyurethane |
| Interior Finish | Stainless Steel |
| Interior Light | No |
| Lockable | Yes |
| Max Ambient Temperature | 30°C at 55% relative humidity |
| Compressor Mounting | Bottom |
| Net Capacity | 386 Litres |
| Number of Doors | 1 |
| Power Supply | 13amp Plug |
| Refrigerant | R290a |
| Reversible Door | Yes at time of Manufacturing |
| Self Closing Door | Yes |
| Temperature Range | -18°C to -22°C |