We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Sterling Pro Green SPI-8-250-37 Granite Top Pizza Counter with 3 Doors & 7 Drawers
Availability: Low Stock
SKU
SPI-8-250-37
Sterling Pro Green SPI-8-250-37 Granite Top Pizza Counter with 3 Doors & 7 Drawers is available to buy in increments of 1
Shipping Calculator
Available delivery options - to be selected in the checkout
Warranty Included
2 Years Parts & Labour
2 Years Parts & Labour
Product Information
This Product is made in Europe.The Sterling Pro Green SPI-8-250-37 Granite Top 800mm Counter is the perfect choice for pizza professionals. The extra-deep granite worktop has plenty of space for large pizza bases and ingredients - you will have the capacity you need for busy service times. It provides 7 ambient drawers complete with food safe PVC inserts so you can safely store dough balls or pre-prepared bases. The 3 doors open up to a large refrigerated storage area for fresh ingredients and toppings.Made in EuropeCastors Included as StandardVentilated Cooling SystemAutomatic Defrost System-2 °C to +8 °C Temperature Range3 x 600x400mm shelves are provided as standard.Sterling Pro Green Range
Specification
| SKU | SPI-8-250-37 |
|---|---|
| Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Extra Service Category | Category C |
| GTIN | 5060750322154 |
| Manufacturer | Sterling Pro |
| Manufacturer Range | Sterling Pro Green |
| Width (mm) | 2542 |
| Depth (mm) | 800 |
| Height (mm) | 1100 |
| Dimensions (mm) | W2542 x D800 x H1100 |
| Packed Dimensions (mm) | W2130 x D840 x H1085 |
| Product Weight (Kg) | 385.000000 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Castors | Yes |
| Climate Class | 4 |
| Colour | Stainless Steel |
| Cooling Type | Ventilated |
| Defrost Type | Automatic |
| Energy Rating | D |
| Insulation | 50mm |
| Interior Finish | Stainless Steel |
| Interior Light | No |
| Lockable | No |
| Max Ambient Temperature | 32°C |
| Net Capacity | 291 Litres |
| Number of Doors | 3 |
| Number of Drawers | 7 |
| Number of Shelves | 3 |
| Power Supply | 13amp Plug |
| Refrigerant | R290a |
| Self Closing Door | Yes |
| Splashback | Yes |
| Temperature Range | -2°C to +8°C |