We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Liebherr FKUv 1610 Single Door Undercounter White Fridge, 134 Litres
Availability: Contact Us For Availability
SKU
FKUv1610
Liebherr FKUv 1610 Single Door Undercounter White Fridge, 134 Litres is available to buy in increments of 1
Shipping Calculator
Available delivery options - to be selected in the checkout
Warranty Included
2 Years Parts & Labour
2 Years Parts & Labour
Product Information
The Liebherr FKUv1610 Forced-Air Counter-Top Refrigerator 141 Litres has a combination of sophisticated concepts and high-quality, durable materials that ensures that the refrigerator are virtually maintenance-free and very easy to operate.
- Rounded corners and no hidden dirt-traps make the appliances easier to clean
- Highly efficient refrigeration components
- Appliances are designed and certified
Specification
| SKU | FKUv1610 |
|---|---|
| Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| GTIN | 9005382253458 |
| Manufacturer | Liebherr |
| Width (mm) | 600 |
| Depth (mm) | 615 |
| Height (mm) | 830 |
| Dimensions (mm) | W600 x D615 x H830 |
| Internal Dimensions (mm) | W440 x D435 x H670 |
| Packed Dimensions (mm) | W615 x D709 x H875 |
| Product Weight (Kg) | 36.000000 |
| Packed Weight (Kg) | 38kg |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Gross Capacity | 141 Litres |
| Gross Capacity (Litres) | 141 |
| Castors | No |
| Climate Class | 5 |
| Colour | White |
| Cooling Type | Forced Air |
| Defrost Type | Automatic |
| Temperature Display | Digital |
| Door Design | HardLine |
| Energy Rating | C |
| Hinge Position | Right |
| Interior Finish | Plastic White |
| Interior Light | No |
| Energy Consumption per 24hr | 0.62 |
| Lockable | Yes |
| Max Ambient Temperature | 40°C at 40% relative humidity |
| Net Capacity | 130 Litres |
| Number of Doors | 1 |
| Number of Shelves | 4 |
| Power Supply | 13amp Plug |
| Refrigerant | R600a |
| Reversible Door | Yes |
| Self Closing Door | Yes |
| Shelf Dimensions | W400mm x D420mm |
| Shelf Material | Grid shelves plastics coated |
| Shelf Loading Capacity | 45kg |
| Temperature Range | +1°C to +15°C |
| Voltage | 220-240V |