We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Liebherr GGUesf 1405 Single Door Undercounter Commercial Freezer, 143 Litres
Availability: Contact Us For Availability
SKU
GGUESF1405
Liebherr GGUesf 1405 Single Door Undercounter Commercial Freezer, 143 Litres is available to buy in increments of 1
Shipping Calculator
Available delivery options - to be selected in the checkout
Warranty Included
2 Years Parts & Labour
2 Years Parts & Labour
Product Information
The GGUesf 1405 has huge capacity within its compact footprint, making it the perfect commercial freezer for busy coffee shops, bars and anywhere where space is a premium.
Using the latest hydrocarbon refrigerant, this durable commercial undercounter freezer has very low running costs.
- R600a Refrigerant
- 13amp Plug Power Supply
- Stainless Steel door
- Manual Defrost
- Static Cooling
- Reversible lockable door hinges
- Temperature alarm
- Manufactured in Austria
Specification
| SKU | GGUESF1405 |
|---|---|
| Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| GTIN | 9005382194737 |
| Manufacturer | Liebherr |
| Width (mm) | 600 |
| Depth (mm) | 615 |
| Height (mm) | 830 |
| Dimensions (mm) | W600 x D615 x H830 |
| Internal Dimensions (mm) | W474 x D443 x H676 |
| Packed Dimensions (mm) | W615 x D709 x H875 |
| Product Weight (Kg) | 34.000000 |
| Packed Weight (Kg) | 37kg |
| Adjustable Shelves | No |
| Gross Capacity | 143 Litres |
| Gross Capacity (Litres) | 143 |
| Castors | No |
| Climate Class | 5 |
| Colour | Silver |
| Defrost Type | Manual |
| Temperature Display | External digital |
| Door Design | HardLine |
| Hinge Position | Right |
| Interior Finish | Plastic White |
| Interior Light | No |
| Lockable | Yes |
| Max Ambient Temperature | 40°C at 40% relative humidity |
| Net Capacity | 133 Litres |
| Noise Level | 45dB |
| Number of Doors | 1 |
| Number of Shelves | 4 |
| Power Supply | 13amp Plug |
| Refrigerant | R600a |
| Reversible Door | Yes |
| Self Closing Door | No |
| Shelf Dimensions | W480mm x D300mm |
| Shelf Material | Evaporator Plates |
| Shelf Loading Capacity | 24kg |
| Temperature Range | -15°C to -32°C |
| Voltage | 220-240V |