We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Vestfrost VKG 571 Black Upright Wine Cabinet, 116 x 750ml Bottles
Availability: Discontinued
SKU
VKG571
Shipping Calculator
Available delivery options - to be selected in the checkout
Warranty Included
3 Years Parts & Labour
3 Years Parts & Labour
Product Information
This product is now discontinued, see instead the Vestfrost WFG185
The Vestfrost VKG 571 is a stylish, quality wine cabinet ideal for storing and ageing of wine.
With a capacity of 116 x 0.75L Bordeaux bottles and a temperature range of 6 °C to 16 °C the VKG cabinets are ideally placed in HoReCa environments.
With five wooden shelves, a low vibration compressor, internal light, charcoal filter and smoked glass door.
- Hydrocarbon refrigerant - environmentally friendly
- Single zone cabinet
- LED lights
- Low-vibration compressor
- Smoked-glass door
- Flat Wooden shelves
- Reversible door
Specification
| SKU | VKG571 |
|---|---|
| Warranty | 3 Years Parts & Labour |
| Extra Service Category | POA |
| GTIN | 5703540142395 |
| Manufacturer | Vestfrost |
| Width (mm) | 595 |
| Depth (mm) | 595 |
| Height (mm) | 1850 |
| Dimensions (mm) | W595 x D595 x H1850 |
| Packed Dimensions (mm) | W636 x D671 x H1925 |
| Product Weight (Kg) | 75.000000 |
| Gross Capacity | 116 x 750ml Bordeaux Bottles |
| Gross Capacity (Litres) | 377 |
| Colour | Black |
| Defrost Type | Automatic |
| Temperature Display | Digital |
| Door Design | Glass |
| Energy Rating | G |
| Interior Finish | Black |
| Interior Light | Yes |
| Lockable | Yes |
| Noise Level | 40dB |
| Power Supply | 13amp Plug |
| Refrigerant | R600a |
| Shelf Material | Wooden Oak |
| Temperature Range | +6°C to +16°C |